از همین فردا شروع می کنم!

0
56
اهمالکاری

 

تقریبا مطمئنم برای هرکسی، زمان هایی پیش آمده که تصمیم بگیرد در یک فرصت مناسب، کار مشخصی را انجام دهد. مثلا:

  • از امسال منظم می شوم.
  • از شنبه به باشگاه ورزشی می روم.
  • از این مهمانی به بعد رژیم غذایی خاصی را شروع می کنم.
  • سر فرصت این کتاب را می خوانم.
  • از همین فردا شروع می کنم.

مسأله اینجاست که چرا آن روز طلایی که قرار است همه این اتفاقات رخ دهد، نمی آید؟ نکته اینجاست:

“اکثر انسان ها می خواهند به رفتارهای قبلی خود ادامه دهند، اما نتایج متفاوتی بگیرند”.

به سؤال زیر با دقت تمام پاسخ دهید:

به این فکر کنید که دوست دارید ۳ تا ۵ سال دیگر در چه موقعیتی باشید؟

و ببینید که آیا با این شرایط امکان پذیر است؟

 

اهمالکاری، پشت گوش اندازی، تنبلی، دفع الوقت، یا هر اسم دیگری. بلایی است که تأثیرات بسیار بدی در زندگی ما می گذارد. ممکن است شما دانشجو و یا استاد بسیار موفقی باشید، اما در مواقعی کارهایی را انجام می دهید که لازم نیست الان انجام شوند و این خود نوعی اهمال کاری است.شما می توانید جایگاهی بسیار بالاتر از جایگاه فعلی خود داشته باشید، اما بخاطر اهمال کاری فعلا به همین جایگاه بسنده کرده اید.

 

تکنیک های کوچک مسکن

راه حل های اهمالکاری

آن مورد را در دسترس قرار دهید

مثلا اگر هدف شما خواندن کتاب می باشد، آن کتاب مدام در دسترستان باشد و فایل PDF آن را بر روی موبایل، لپ تاپ و کامپیوتر خود داشته باشید.

تکنیک ۵ دقیقه

اگر کاری را دوست ندارید، یا حتی حس و حال انجام آن را ندارید و … ، فقط تصمیم بگیرید که ۵ دقیقه آن کار را انجام دهید و بعد از ۵ دقیقه هم، اگر دوست داشتید، کار را قطع کنید.

معمولا وقتی ۵ دقیقه شروع می شود، ما آن را به سادگی تمام نمی کنیم. در حقیقت، بسیاری از مشکلات ما، در “شروع کردن” است.

توقع درستی داشته باشید

اهمال کاری عادتی است که در طولانی مدت در ما شکل گرفته و بخشی از شخصیت ما شده است، بعید به نظر می رسد که ظرف مدت کوتاهی در ما تغییر کند، برای همین کمی صبور بوده و توقع های نابجا و دور از واقعیت از خودمان نداشته باشیم.

برای خودتان جایزه تعیین کنید

این یکی از بهترین روش هاست، ببینید چه چیزی برایتان جالب است و چه امکاناتی دارید. با خودتان قرار بگذارید که اگر این کار را تا زمان مشخص شده انجام دادید، آن گاه به عنوان جایزه، کار X را انجام خواهم داد. این جایزه ها می تواند انواع مختلفی داشته باشد:

بازی کردن با موبایل، تماس با یک دوست قدیمی، خوردن یک خوراکی خوشمزه و … .

او شما را برای همیشه تنها گذاشته است!

نباید منتظر او باشید، دیگر هیچ وقت نمی آید، هیچ وقت بهترین زمان وجود ندارد که شما کاری را انجام دهید. حوصله برای همیشه شما را تنها گذاشته است. بنابراین منتظر حوصله نباشید، بگویید من فقط ۵ دقیقه این کار را انجام می دهم.

قولتان را مکتوب کنید

نوشتن برنامه اجرایی و قراردادن آن در جلوی چشم یکی از قدرتمندترین روش هاست. مثلا روی کاغذ بنویسید و آن را در محل های مختلف بچسبانید. مطمئن باشید این نوشته ها روی شما اثر دارد، لطفا به سؤالات و تمسخرهای دیگران هم توجهی نکنید.

به خودتان اجبار نکنید!

هیچگاه به خودتان نگویید من “باید” این کار را انجام دهم، بلکه بگویید:

“من خیلی دوست دارم این کار را انجام دهم و انجام خواهم داد”.

به کس دیگری قول دهید

این کار می تواند خیلی به شما کمک کند. به یک دوست قول دهید که این کار را انجام می دهید و او این موضوع را پیگیری کند.

عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید

یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که می خواهیم  چند کار را به صورت همزمان انجام دهیم. تقریبا مطمئنم ۹۰ درصد افرادی که این بروشور را مطالعه می کنند، کمتر از یک متر با موبایلشان فاصله دارند. موبایل ها و شبکه های اجتماعی در حال حاضر یکی از بزرگترین عوامل حواس پرتیسس و بهم خوردن تمرکز هستند. بنابراین زمانی که کار مهمی انجام می دهید، این عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید.

از زمان های مرده استفاده کنید

فهرستی از زمان های مرده خود تهیه کنید، مثلا در قطار، تاکسی، انتظار شروع کلاس و … . این ساعات فوق العاده هستند برای انجام کارها.

همین حالا اقدام کنید

اگر فکر می کنید با خواندن این گام ها قرار است نتیجه ای رخ دهد، سخت در اشتباهید.  اگر در انتظار نتیجه هستید، باید این گام ها را اجرا کنید. یعنی تک تک این کارها را انجام دهید. در صورت انجام ندادن، مطمئن باشید هیچ معجزه ای رخ نخواهد داد و فقط اطلاعاتتان بیشتر شده است نه مهارتتان.

دانلود کتاب از شنبه

افزودن دیدگاه